Jdi na obsah Jdi na menu
 


Alergie na krmivo

To znamená, že pes není schopen určité složky potravy správně zpracovat. Následky mohou být velmi různorodé: pes často zvrací, postihují ho průjmy a hubne, trpí úporným svěděním a kožními vyrážkami, trávicí trakt má zaplaven bakteriemi a zvýšenou měrou se u něj vyskytují záněty(často v oblasti uší).

Já osobně jsem se s touto alergií setkala  u mého Maxe...Když máma Maxovi koupila levné Tesco granule...né, že by Max netrpěl nikdy na zánět uší, ale trpí na to od malička. Byli jsme s tím u naší veterinářky. A ta nám dala kapky do uší a vzorky různých kvalitních krmiv. Také doporučovala, že nejkvalitnější neboli ty granule na které by pes neměl být alergický jsou pouze jednobarevné. tagže jsme začli kupovat lepší kvalitnější jedobarevné granule, ale zánětu jsme se do teď pořádně nezbavili. Teď jsem si na maxovu alergii zvykla takže vždy mám u sebe kapky do uší. Ale dost z mých zkušeností a přečtěte si raději odbornou část:)

A nezapomeňte, že problém je vždy lepší řešit hned na začátku...

Z lékařského hlediska rozlišujeme mezi alergií na potraviny a potravinovou intolerancí. Příčinnou obou projevů onemocnění je nesnášenlivost vůči některým složkám potravy. V případě alergie se objevuje imunitní odpověď organismu, tělo tedy aktivně reaguje na alergen tím, že vylučuje odpovídající protilátky. Potravinová intolerance naproti tomu nevyvolává žádnou imunitní odpověď. V tom jsou rozdíly, z nichž plynou také možnosti stanovení diagnózy.

Existuje TEST

Alergii lze bezpečně stanovit testem séra (EIA). Tento test není u nás ještě na trhu, ale ve Velké Británii se již dlouhá léta úspěšně používá pod názvem Sensitest. Reakce psa se testují u šestnácti potravin: testuje se 9 zdrojů proteinů a 7 zdrojů uhlovodanů. Testovanými zdroji bílkovin jsou hovězí maso, vepřové, jehněčí, kachní, kuřecí, krutí maso, vejce, ryby a kravské mléko. Jaako zdroje uhlohydrátů se testují pšenice, sója, ječmen, rýže, brambory, kukuřice a oves. Výhodou tohoto laboratorního lékařského vyšetření je rychlost a spolehlivost, se kterou lze identifikovat příslušný alergen. Tímto testem lze navíc zajistit okamžité alergické reakce, ale také zpožděné alergické reakce, protože tělo často nereaguje na přivedený alergen okamžitě , ale až s určitým časovým zpožděním. Nevýhodou je, že Sensitest funguje skutečně jen u alergií. alergie a intolerance se však bohužel vyznačují stejnými klinickými příznaky. Intolerance se ale vyskytují mnohem častěji. Ty však s pomocí uvedeného testu zjistit nelze. Proto je možné, že test provedeme úplně zbytečně, aniž by přinesl nějaký výsledek, právě proto, že nejde o alergii, ale o potravinovou intoleranci.

Dieta uzdravuje

Abychom mohli správně diagnostikovat alergii i intoleranci, dostane pes hypoalergenní eliminační dietu. Základní pravidlo lékařské diagnostiky zní:

1.Sestavíme seznam všech potravin, které jsme psovi dávali během osledních čtyř týdnů. Včetně pamlsků.

2.Abychom mohli zjistit příčinu alergie, bude pes v následujících týdnech dostávat jen takové krmivo, které se skládá pouze ze dvou možných alergenů. Pednostně bychom měli používat základní potraviny, které pes až dosud nikdy nedostal. Nejčastějšími alergeny bývají bílkoviny , jmenovitě kravské mléko, hovězí maso a obiloviny. Jestliže se celkový stav psa po dvou až čtyřech týdnech podávání diety lepší, víme, jaké potraviny pes dobře snáší.

3.Cílem je dosáhnout u psa celkově dobrého zdravotního stavu bez nepříznivých příznaků. Nyní můžeme stravovací plán psa postupně rozšiřovat a psa konfrontovat s možnámi alergeny. Tak můžeme zjistit, která potravina u psa vyvolává alergickou reakci.

4.V této fázi se doporučuje psa převést na dietní krmivo, které je na trhu běžně k dostání. Toto krmivo by mělo být pokud možno chudé a podněty a jednoduchého složení, aby obsahovalo co nejmenší počet alergenů. Jako zdroje bílkovin by nemělo slouži kravské mléko ani hovězí maso či obiloviny, protože potraviny jsou u psů prokazatelné odpovědně za více bež 50% všech alergií na potraviny. Na trhu se nabízí celá řada kvalitních potravin pro citlivé ps, které se skládají výhradně z jemných složek bez obsahu možných alergenů.

Někdy také stačí začit rovnou s posledním uvedeným krokem. Jestliže u svého psa zpozorujete příznaky, které naznačují nesnášenlivost určitých složek potravy, může samotná změna krmiva a přechod na hypoalergenní dietní krmivo častokrát přinést okamžité apotřebné zlepšení. Tím si ušetříme celý proces stanovení diagnózy - a dosáhneme stejného cíle: pes bude zdraví a bez příznaků potravinové alergie.

       Příznaky alergii                                                     Statistika

  • hubnutí                                             Ze statistického hlediska patří mezi
  • letargii                                              plemena psů, u nichž se zvýšenou
  • zpomalení růstu                                 měrou vyskytuje alergie: bulteriéři,
  • kožní vyrážky                                   čau-čauové, west highland white
  • záněty, často za ušima                       teriéři a boxeři.
  • vznik lupů
  • zvracení
  • průjem
  • bolesti břicha